24 Ocak 2012

MDT - Modern Dans TopluluğuAslında Radikal Gazetesi'nde az önce gördüğüm haber kaç zamandır bloguma uğramadığımı ve yayın bekleyen yazılarımı hatırlatmasa, hala ocak ayının ilk günlerinde yaşıyoruz sanacaktım. :)

Beni uyandıran Radikal'deki haber Ankara MDT ile ilgili ve buna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir süredir Devlet Opera ve Balesi'ni ve özellikle Ankara DOB'u yakından takip ettiğimi hepiniz biliyorsunuz. Bu süreçte kelime dağarcığımı (?) geliştirdim, birbirinden tatlı insanlarla tanıştım, sanatçı olmanın ne kadar zor ancak bir o kadar da gururlandıran bir iş olduğunu gördüm, sanatsal altyapı anlamında gelişmiş ülkelerden ne kadar geride kaldığımızı kahrolarak keşfettim (çünkü işin içine girmeden bu kadar kötü durumda olduğumuzu farketmemişim), insanların sanat ve sanatçıya bakış açılarının ne kadar sığ olduğunu ancak çabalanırsa olumlu yönde değişebileceğini öğrendim...vs vs. Kısacası, bu süreçte kendi adıma çok büyük kazançlarım oldu.

Ama itiraf etmek gerekirse en büyük kazançlarımdan biri modern dansa bakış açımdaki olumlu değişiklik oldu. Evet, bende modern dansı çok sev(e)meyen kesimdendim. Yani "O eğilip bükülmeler, yerlerde yuvarlanmalar, durduk yere havaya zıplayıp kendini aniden bırakıvermeler de ne olsa acep???" ya da "Hmmm...Acaba burada tam olarak ne anlatıldı"larla zavallı beynimin IQ sınırlarını zorlayan işlerdi benim için.

Sonra bir gün "İçimizden Biri" isimli temsile gittim ve ilk kez yüzümde bir tebessümle Opera Binası'nı terk ettim. Konu çok güzeldi, ayrıca koreografi hiç de karışık değildi. (Koreografinin nasıl yazıldığından birçok insan emin değildir ya, işte bunun için kelimeye link koydum)

Öf'leyerek çıkmak yerine keyif alarak çıkmaya işte bu temsilden sonra başladım. Ama biraz takıntılı olduğum için bu başarının bir kerelik mi yoksa genel mi olduğunu görmeye çalıştığım ve bu kez haberde de adı geçen "Başlangıç" isimli temsile gittim. O kadar güzel o kadar etkileyiciydi ki...Ankara MDT, sadece seçtiği eserler ve o güzelim koreografilerle değil yenetekli dansçıları ile de göz dolduruyor. Çünkü o dansçılar güzel dans etmenin yanı sıra, keyifle dans ediyorlar yani yaptıkları işten mutluluk duyarak sahneye çıkıyorlar. Bence aksi olsa, Bolero'daki 15 dakikalık hızlı...yo yo..."son sürat" performansa başka türlü bu kadar dayanmaları mümkün olamaz. Fotograf Bolero'dan bir sahne ve evet, küplerin içinde dans ediyorlar ama ne dans!! Şaşkın şaşkın izliyorsunuz, hani imkan olsa, ve de yetenek, sizde o coşku ile sahneye çıkıp dans edeceksiniz...O derece sizi kendine bağlıyor ve mıknatıs gibi çekiyor.

Bu sezon sergilenmeye başlanan "Gecenin Rengi" isimli esere ise iki kez bilet almama rağmen temsil günü çıkan işler nedeniyle bir türlü gidemedim. :(
İnşallah üçüncü denememde başaracağım.

Ankara'da yaşayanların Ankara MDT'yi bir kerecik olsun sahnede izlemelerini çok isterim, eminim keyif alacaklardır.

Not: Kullanılan fotograflar DOB sayfasından alınmıştır.

Hiç yorum yok: