9 Ekim 2010

Korkusuz Şövalye Ivanhoe


Okullar açıldı, mini mini minikler okula başladı. Daha önce okula başlamış olanların kimi neşeyle kimi söylene söylene okula döndü.

Çocukların şansına havalar birden soğuyuverdi ve onları eve kapadı. Zaten dersler bir yandan bastırmaya başlamıştı. Offf! Yazık valla!

Yani onlara değil annelere!! ;)

Çocuklar doğaları gereği söylenecek, mızmızlanacak ve huysuzlanacak da anneler ne yapacak? Onları oyalamak lazım. Bende bunun için (aslında onlara okuma sevgisi kazandırmak için) size bir kitap tavsiye edeceğim.

Kitabın adı "Korkusuz Şövalye Ivanhoe", yazarı ise Sir Walter Scott. Kitap Can Yayınları'ndan çıkmış.

Ben kitabı merak edip almıştım. Çok da beğendim. Okuması anneler (ve tabii babalar) içinde çocuklar içinde çok rahat inanın. Bir solukta okunuyor. Üstelik içinde şövalyeler, leydiler, prensler ve şatolar geçtiği için çocukların hayalgücünü çalıştıracak ve ilgi ile okumalarını / dinlemelerini sağlayacaktır. Aslında biz büyükler için olaylar çok "sakin" (kansız, entrikasız, acısız) geçtiği için biraz yüzeysel kalsa da onlar için ideal bir anlatım var. Ayrıca, olması gerektiği kadar "abartı" da mevcut. Diyorum ya, tam çocuklara göre.

Kitap bizler için tanıdık kişilerden oluşuyor; Aslan Yürekli Richard, adını şu an söylemek istemediğim (çünkü başta kimliğini saklıyor, bırakalım çocuklar tanımaya çalışsın) ancak okurken "Aaa! Bu şey değil mi?" diyeceğiniz ünlü bir "okçu" ve onun başta rahip olmak üzere adamları, kötü kardeş Prens John.

İsterseniz kitaptan kısa bir bölüm ekleyeyim de biraz daha ilginizi çeksin:

"Saat ona doğru her yer tıklım tıklımdı. Birazdan trompetler çalındı ve yanında şövalyelerle Prens John göründü. O sırada Sakson Cedric'le Rowena da gelmişti, ama Athelstane yoktu yanlarında. O da çarpışmalara katılmak için, hem de Templar'ın grubundan adını yazdırmıştı. Cedric her ne kadar buna kızdıysa, caydırmaya çalıştıysa da, Athelstane burnunun dikine gitmeye alışkın olanlar gibi Nuh demiş, peygamber dememişti.

Rowena yerine oturur oturmaz müzik ve onu da bastıran sevgi gösterileri başladı.

Görevliler, kurallar okununcaya kadar susmaya çağırdı herkes. Çarpışma keskin kılıçlar ve sivri mızraklarla yağılacağı için tehlike çoktu." (s. 64)

Kitap dokuz yaş ve üzeri çocuklara tavsiye ediliyor. Ben bu işlerden çok anlamam ancak günümüz çocukları maşallah her bir şeyi vaktinden önce öğrendiği için...belki 7-8 yaş içinde olabilir.

Umarım beğenirsiniz.

Keyifli okumalar.

Hiç yorum yok: