5 Temmuz 2010

Zencefil ve Tarçın
Google'da baktığınızda (ya da guugulladığınızda) zencefilin karşılığında görsel olarak karşınıza bir kökle yemyeşil, uzun bir bitki gelir. Faydalarına bakınca binlerce yıldır kullanıldığını ve çok faydalı bir bitki olduğunu görürsünüz. Kışın soğuk algınlığında ilk başvurduğumuz bitkidir mesela. Kalp ritmini düzenler, başağrısına iyi gelir, uykuya yardımcıdır. Kısaca bunaldığımız ve kötü hissettiğimiz her an yanımızdadır.


Tarçınsa ilk anda kokusu ile hafif bir gıdıklama bırakır burnumuzda. Tatlıların bir kısmının vazgeçilmezidir. Tatlıdır ama mayhoş bir tatta bırakır ağzınızda. Balla çok güzel olur. Bağışıklık sistemine, diş ağrısına iyi gelir. Kısaca o da faydalı bir bitkidir.


Bunlar nette, yani sanal dünyada, aradığınızda bulacağınız binlerce sitede yer alan ifadeler. Ama gerçekte Zencefil ve Tarçın nasıldır derseniz, işte bunu benden dinlemeniz lazım.


Zencefil fotograftaki eciş bücüş halle uzaktan yakından benzerlik göstermez: Alabildiğine göz alıcı, bir o kadar da asildir. Duruşunda, konuşmasında ayrı bir asalet ayrı bir karizma vardır. Fotografların tersine uzun ve güzeldir. Yukarda okuduğunuz tarifle bir ortak noktası her derdinizde yanınızda olmasıdır. Bazen sol duyuluk yapıp insanı doldursa da pek bir saf pek bir iyi niyetlidir. Sevdiğini sever, hatta çok severse annelik bile yapar. Sevmediğine ise saygısızlık yapmadan belli bir mesafede durur. Bir de çok zekidir. İlginç bir hafıza yapısı vardır. 5 dakika önce olmuş olayı hatırlayamabilir fakat 3 gün önceki olayda tüm detayları verip sizi yamultur. (Nasıl yani demeyin, son 7 yılımı bunu çözmeye adadım ben!)


Yukardaki tarifle bir ortak noktasıda Tarçın'la kıyaslayınca belki azıcık ama azıcııııkkk yıllar öncesinden beri biliniyor olması olabilir fekat Tarçın'a taş çıkartır, bundan 30 yıl sonra filan estetiksiz Ajda olma yolundadır. (Genetik vallahi!) :)


Tarçın'a gelince...Onunda fotografla alakası yok! Nerede şekerim öyle ince uzun tarçınlık!!


Tarçın ve kahve arasında ayrılmaz bir bağlantı olduğu ve Tarçın'ın kahvesiz gözünü dahi açamadığı bu bloglarda defalarca gündeme gelmiştir. (Cıkkk cıkkk...Kötü alışkanlıklar.Lütfen evinizde denemeyiniz)


Öyle sakin sakin durduğuna bakmayın, aslında hiperaktif bir bitkidir, bitkidir diyorum ama aslında ottur çünkü Tarçın durmadan "eğitim eğitim" diye sayıklar!! :)


Çok tatlı ve sevimli olduğu kadar sevmediklerine pek bir mayhoş gelir. Hem de ne mayhoş...


İşte Zencefil ve Tarçın'ın asıl hikayesi. Onları detaylı tanımak isteyenler bir zahmet deminden beri ekleyip durduğum linklere tıklayıp Zencefil'in elinden çıkan leziz yemekleri okuyabilirler.


Zencefil yemek yaparken Tarçın ne yapıyor derseniz....E once yemeği kim yiyecek arkadaşım? :D


Zencefil'in gerçek kimliği bende gizli ama Tarçın'ı yakından tanımak isteyenler burayı tıklayayıp bakabilir. Ya da bakmayın süprüss olsun size! ;)

3 yorum:

Bebedores do Gondufo dedi ki...

Very good.

NarincE dedi ki...

Tarçın ve zencefille tanışacak mıyız bu pazar?

Sevgi Küçük dedi ki...

Elbette Neclacığım. Eminim ikiside keyifle bekliyordur ;)