20 Kasım 2009

The Assassination Of Richard Nixon
Sean Penn'in filmlerini genelde severim. Ama heyecanla takip ettiğim bir oyuncu değil. O yüzden 2004 yapımı bu filmi kaçırmışım.


Türkiye'ye geldiğim ilk zamanlarda CNBC-e'de karşıma çıktı. Yapacak başka bir şey yoktu, bende izlemeye karar verdim.
Bu adamın en sevdiğim yanı rolüne tamamen bürünmesi: adam Sean Penn'likten çıkmış tamamen Samuel J. Bicke olmuş. Kaşı gözü herşeyi değişmiş. Ruhende karaktere öyle bir bürünmüş ki adamın yaşadıklarını size hissettiriyor ve yaptıklarına hak veriyorsunuz.


Filmin konusu şu:


Sam, her ABD vatandaşı gibi ülkesine ve değerlerine bağlı bir adamdır. Yahudi olan karakterimiz tam bir ticaret adamıdır. Satış konusunda etkin olmak için o zamanlar yeni yeni moda olan pazarlama taktiklerini yakından takip eder; müşteriyi kandırmak zorunda kalsa bile.


Ancak ne yazık ki hem iş hayatında hem de özel hayatında sorunları vardır. Karısından boşanmıştır ve karısının başka adamla flört ettiğini görür. Abisi ile sorunları vardır, o yüzden işten ayrılmıştır. En yakın arkadaşı bir zencidir ama henüz o zaman zenciler göründüğü kadar eşit imkanlara sahip olmadığından aşağılanmalara maruz kalmaktadır. İş konusunda ortak olmaya karar verirler ama kredi çekmek için gittiklerinde her ne kadar inançlı ve azimli olsa da Sam o günün değerlerine uygun bir adam değildir. Fazla dürüst ve hassstır.


Bir gün yeni ve de üçkağıtçı patronu ile konuşurlarken (ki bu sahne bence çok etkileyici) patronu ona gelmiş geçmiş en büyük satıcının Richard Nixon olduğunu söyler. Çünkü tüm hatalarına ve beceriksizlerine rağmen kendini tekrar seçtirmeyi başarmıştır.


O andan sonra Sam, hayatın tüm kokuşmuşluğunun nedenini Richard Nixon' a bağlar ve aslında uygulamaya koyabilse oldukça zeki bir planla ona suikast yapmaya karar verir.


Böylece "Richard Nixon'ın Suikastı" filmi ortaya çıkar.


Bazen içiniz sıkılabilir çünkü ruh hali çok kasvetli. Ama gene de keyifli ve başarılı bir film.


Ayrıca belirteyim, film 1974 yılında yaşanan gerçek olaylara dayanıyor.


Hiç yorum yok: