20 Şubat 2009

Filibe Yolunda


Burada Türk yemekleri hem lezzetli olduklarından hem de tarihsel bağlardan dolayı çok seviliyor. Tahmimden çok Türk lokantası var. (Aslında çok da Türk var, sayının bu kadar fazla olması doğal.)
Geçenlerde hava da tam yaz havası gibiyken arkadaşlarla Filibe yolu üzerinde "Zeki' nin Yeri" gitmeye karar verdik. Ben, Dobi, Lora ve Ali (şoförlüğümüzü yaptı sağolsun) arabaya atladık ve öğlen yola çıktık. Hava gerçekten güzel ve ortalık cıvıl cıvıldı. Şu an dışardaki kara bakınca çok kısa bir zaman önce ara ara camı açarak yolculuk yaptığımızı tebessümle hatırlıyorum.

Yaklaşık 1 saatlik gittikten sonra hedefe ulaştık.

Yol kenarında, 2 katlı eski tip bina olan lokantadan içeri girince tam "ocakbaşı" keyfi yapılacak bir yer olduğunu gördüm. İçerisi neredeyse doluydu ama dördümüze zorda olsa yer bulabildik. Ali daha öncede gittiği için yemekleri anlata anlata bitiremiyordu. Biz bayanlar ise salatanın derdindeydik. Zaten önce o geldi; tam Türk işi, metal bir tabakta kocaman bir salata! Normalden farkı burada adetten olduğu üzere onun üstünde de beyaz peynir bulunmasıydı. O kadar güzel gözüküyordu ki saldırmaktan aklıma fotograf çekmek gelmemişti bile. Son anda fotograflayabildim!! :)Ekmekse tarif edilemez güzellikteydi....Tadı hala damağımda!

Dobi et yemediği için o ekmek ve salataya gömülmüşken, bizler ortaya dana şiş - kuzu şiş ve adana kebap karşımı söyledik ki hepsinin tadına bakabilelim. Ne yazık ki onların fotografı yok. O sırada iştahla yemek yemeğe dalmışız. Bu güzel yemeğin üstüne misss gibi sütlaç ve çayda gelince ben kendimden geçmişim....


Şimdi tekrarını yaşamak için havaların düzelmesini bekliyoruz. Daha çok fotograf var ama onlar facebookta. :)

Hiç yorum yok: