23 Nisan 2007

Çocuktum Ufacıktım...

"Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."

Mustafa Kemal ATATÜRK

Sevgili küçüğüm,

Biliyor musun ki ne kadar şanslısın; çünkü atalarının bırak 150 yılı 30 yıl önce sahip olmadığı teknolojie sahipsin. Annenin babanın, belki ilk olarak ders kitaplarında gördüğü oda büyüklüğündeki bilgisayarlar şimdi küçücük oldu ceplere girdi. Haberleşmek için teyzen sıraya yazılır, arama beklerdi ya da en yakın ankesörlü telefona gider jeton kullanırdı, sense cep telefonunda bir tuşa basıp bırak yurtiçini, yurtdışına bile anında ulaşıyorsun. Bilgiye ulaşmak için kütüphanelerde zaman geçirmene gerek yok; aç interneti, arama motoruna gir, istemediğin bilgi bile eline gelsin. Film izlediğin zaman hangisi gerçek hangisi özel efekt anlayamayacağın bir çağdasın, kimi zaman az oyunculuk-az emek, bol dijital görüntü ve çizim izliyorsun.

Herşeyin globalleştiği bir çağdasın. "Pazar payı" almak isteyen "multinational" şirketler sana herşeyi anında ulaştırıyorlar. Dedenin - ninenin bırak yemeyi varlığını bile bilmediği tropik "fruit"lar, anne - babanın gıpta edip filmlerde izlediği "fast food" ürünler, "coffee shop"lar senin günlük hayatının bir parçası. Onlarsız bir hayat hiç düşünmemişsin, ki böyle bir şey senin için mümkün değil.

Şanslı olduğun kadar şanssızsında bebeğim. Bu güzel şeylerin getirdiği şeyler kadar götürdüğü şeylerde var tabii ki!

Bak, konuşurken bile diline hakim değilsin. "Ex" inden bahsetmek için "chat"tesin; "tamam" demek zor geliyor "ok" desen yeterli. Kart atmak, mektup yazmak "demode" oldu; şimdi "in" olan "e-mail" ya da "sms". Zaten atacağın kartı, duruma göre üzerine mesaj yazılmışlardan seçiyorsun.

Dilinde büyük bir yozlaşma yaşıyorsun. Seslendirmelerde bile "Ka Ge Be" yerine "Key Gi Bi" deniliyor ama sen durumun farkında bile değilsin. Reklamlarda anneler çocuklarına "chocolate" getiriyor, sen bunda ne var diye düşünüyorsun.

İngilizceyi ne kadar güzel konuştuğunla övünüyorsun, gerçi onu da konuşamıyorsun ya neyse, ama ya kendi dilin?

Son sözü ben değilde Ulu Önderimiz söylese daha iyi olacak sanırım.

"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."
Mustafa Kemal ATATÜRK
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!

Hiç yorum yok: