11 Nisan 2007

Mimar Sinan

Burası Prag.Sanatın merkezlerinden biri olmasıyla, kuklalarıyla ve mimarisiyle ünlü bir şehir. Her yıl milyonlarca insan Charles Köprüsü' nde yürüyebilmek, Astronomik Saati görmek veya dans eden çifte benzeyen binayı görmek için bu şehre akın ediyor. Praglılar da bu ilgiden memnun. Neden olmasınlar ki?
Bu güzel manzara ise Selimiye Camii' ne ait.Peki kaç yerli turist bu ünlü eseri ziyaret etmiştir sizce? Ne yazık ki, yerli turistten çok yabancı turistlerin ziyaret ettiği bu eser belki de yeterli tanıtım yapılamadığı için hak ettiği ilgiyi göremiyor.Sadece eserine değil, büyük usta Mimar Sinan' a da ilgisiz kalmışız. Kültürümüzle aramıza bir duvar örmüşüz...Dünya durdukça, eserlerimi gören aklı selim sahiplerinin, çabalarımın ciddiyetini göz öünde bulundurarak bana insaf ile bakacaklarını ve beni hayırlı dualarla anacaklarını umarım, inşallah.
Mimar Sinan
Bu bizim ayıbımız ama aramızda aklı başında insanlar ve kuruluşlar var. Mesela ÇEKÜL Vakfı.
Bu vakıf, 1998 yılında "Sinan' a Saygı Projesi" ni başlattı. Proje kapsamında önce Anadolu' daki eserler tek tek fotograflandı. Ardından "Sinan' a Saygı Gezileri" düzenlendi. Bu da yetmedi, 2003 yılında Mimar Sinan Eserleri Eskiz Yarışması düzenlendi. Ve daha nice çalışma ve etkinlik...
"El verenlerin eşit bir şekilde temsil edildiği, tarafların düşünceleri, tecrübeleri, özverileri, gönüllü emekleri ve ortak akıllarıyla zenginleşecek bu Sinan imecesine sizlerin de desteğini bekliyoruz"
demiş ÇEKÜL yetkilileri / gönüllüleri.
İyi ki böyle organizasyonlar var. Yoksa vah zavallı kültürümüz, vah zavallı ülkemiz....


(*) Fotograflar internetten alınmıştır.

Hiç yorum yok: