18 Nisan 2007

"Ankaralı Mirasyedi Mi?" (*)Bugün gazetelere göz attığımda Sabah Gazetesi' nde bir yazı dikkatimi çekti. Ankara ekinde yer alan ve Sayın Okan Müderrisoğlu imzalı yazıyı, okuyamayanlar için aynen aktarıyorum:

"Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), ulu önder Atatürk' ün önce Ankaralılara sonra tüm Türkiye' ye bıraktığı önemli bir miras. Peki bu mirasa gerçek anlamda sahip çıkılabilmiş mi? Cevap, "Hayır!" TBMM KİT Komisyonu' na sunulan Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Raporu' na göre AOÇ, 1937 yılından bugüne kadar arazi varlığınının yüzde 36' sını kaybederek 55 bin dekardan 33 bin dekara geriledi. Üstelik, AOÇ' den satın alınan veya yasa ile devredilen alanlarda ne arasanız bulunuyor. Bira fabrikası, verici istasyonu, karakol, PTT, mezarlık, toptancı hali, fişek fabrikası, benzinlik, lojman, asfalt şantiyesi, çimento fabrikası, elektrik tesisleri, askeri birlikler bunlardan bazıları.

AOÇ içinde Atatürk' ün askerlerinin yıkandığı bir hamam olduğunu, bir dönem Alman Büyükelçiliği olarak kullanılan köşk bulunduğunu kaç kişi biliyor. Ya "Marmara Oteli' ne ne demeli?" 1984 yılından bu yana inşaat halinde duran otel ne işletmeye açılabiliyor ne de yıkılabiliyor. Öyle görünüyor ki AOÇ yönetimi, kaba inşaatıyla duran oteli yıkmaya kararlı. Yargı kararları bir bir alınıyor.

İşin bir başka ilginç yanı AOÇ kiracılarının "yayılmacılığı". Bu ne demek? Kiralanan alanların, sessiz sessiz genişletilmesi demek. Macit Petrol, Varan Turizm, Ulusoy, Atlı Spor Klubü, Özgüven İnşaat, Toprak İnşaat, Kayhan İnşaat, Bektaşlar Turizm, Gençlerbirliği, ASKİ tahsisli AOÇ alanında, haksız kazanç sağlamaya yönelik girişimleri nedeni ile Başbakanlık' ın dikkatini çeken kuruluşlardan bazıları...

AOÇ' nin göz göre eriyip kaybolmaması için AOÇ yönetiminin duyarlı olması gerekiyor. Gelecek yazımızda bu konuyu enine boyuna tartışacağımızı belirtelim ve sözün özünü vurgulamakla yetinelim:

Ata' yı anlamak, anlatmak ve yaşatmak her Türk vatandaşının asli görevidir."

Üzerinde yaşadığımız topraklar tarihi ve kültürel anlamda dünyanın en zengin toprakları. Ancak; hep söylediğim gibi biz KIYMETİNİ BİLMİYORUZ! Osmanlı İmparatorluğu' ndan Türkiye Cumhuriyeti' ne, Hititler' den Selçuklular' a ne medeniyetler, ne kültürler gelmiş geçmiş üzerinden. Başka hiç bir ülke bu kadar büyük bir mirasa sahip olmamıştır.


Mirasa sahip çıkmak bir iki kişinin çabasıyla olmaz. Ne olur, birazcık ilgi...

Hiç yorum yok: