11 Mart 2007

Evrensel Deha Da Vinci
Da Vinci' nin interaktif sergisi Ankara' ya da geldi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi' ndeki sergide beni en mutlu eden an yurtdışında müzelerin önünde görüp de özendiğim şekilde bir kuyrukla karşılaşmaktı.


Yaklaşık kırk dakika bekledikten sonra içeri girdiğimizde ise hayalkırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Daha kapsamlı bir sergi beklemiştim ama ne yazık ki umduğumu değil bulduğumu gezdim!

Mona Lisa' yı yaratmış ünlü ressam Leonardo Da Vinci' nin mimar ve heykeltraş yönlerine mucit kişiliğini de ekleyen sergide sanatçının yaklaşık beşyüz yıl önce hazırladığı bir çok tasarısı yer alıyordu.

Aslında eserler çok ilginçti, planörden tanka paletten paraşüte bir çok tasarım toprak, su, hava, ateş ve mekanik başlıkları altında sergileniyordu. Ancak, ne yazık ki mekanın darlığından (ve belki de ziyaretçi sayısının fazla oluşundan) ziyaretçilere hızlı bir şekilde tanıtılan eserlerin önünde bizler diğer ziyaretçilerle itişip kakışmamak için seri hareket etmek zorunda kaldık. Tabii bu nedenle de bazılarına pek bakamadım bile.

İnceleyebildiklerim içinde beni en çok etkileyenlerden biri, ilk kez George Lucas' ın 1977 yılı yapımı Star Wars ya da Türkçesi ile "Yıldız Savaşları" filminde gördüğüm C-3PO ve R2-D2' nin ilk örneği sayılabilecek robot yani insan benzeri makine idi. Da Vinci, insan vucüdunun anatomisini inceleyerek halat ve makine sistemi vasıtası ile hareket eden bu mekanik modeli yaratmıştı. Aslı kaybolan eserin bir kopyası yapılarak sergiye konulmuş.
Tanıtımları yetersiz bulsam da özellikle çocuklara yönelik faydaları olduğuna inanarak 23 marta kadar ODTÜ' de ziyarete açık kalacak sergiyi görmenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: