5 Aralık 2006

Animasyonun Gücü


Hommer Simpson başta olmak üzere Simpson ailesine hayranlığım yıllardan beri sürüyor. Çevre sorunlarından ayrımcılığa, kapitalizmden cinselliğe birçok konuyu mercek altına alan dizide karakterler de birbirinden ilgi çekici:
Marge' ın tüm evi idare eden ama kendine güveni olmayan ve bir dönem mutluluğu kumarda arayan 'kusursuz ev kadını' tiplemesi;
Lisa' nın yaşının üstünde zekası ile feminist, çevreci ve vejateryan sanatçı kişiliği;
Bart' ın yalnızlıktan korktuğu için yaramazlık yaparak ilgiyi üstüne çeken tavrı;
Maggie' nin dünyanın en zeki ama en yavaş büyüyen bebek oluşu ve tabii ki Hommer' ın düşük zekası nedeniyle her daim başarısız bir insan ama çocukları için özverili baba oluşu.
Aslında dikkatli bakıldığında karakterler çevrenizde kanlı canlı örneklerini görebileceğiniz kişiler. Ve hatta ailenizde rastlayabileceğiniz kadar size yakınlar.
İşte Simpsonlar' da olduğu gibi, senaristler bu karakterleri kullanarak gerçek dünya kahramanlarının anlatamadığı şeyleri daha rahat anlatabiliyor. Onların olaylara tepkisi ve yorumlayışı, hayatı ele alışları insan davranışlarına ayna tutuyor. Bizi bize, en komik halimizle anlatıyorlar.

Ve az önce okuduğum haberde gördüğüm üzere "Küçük Bush: Amerikan Sakini" nde olduğu gibi bazı şeyleri anlatmak için yine animasyon devreye giriyor.


Haberi NTVMSNBC sayfasında okudum:

Anladığım kadarıyla, gelecek yıldan ititbaren yeni bir çizgi kahraman dünyaya hakim olacakmış. Sanırım adaşının yapamadığını yapacak!!
Detaylar haberin içeriğinde olduğu için tekrara kaçmamak için burada yazmıyorum. Sadece bekleyelim ve görelim diyorum; bu çizgi dizi Amerika' da fırtınalar koparacak mı ve tutulacak mı?

Hiç yorum yok: