12 Ağustos 2006

Müze Ziyaretçisi

Medeniyetlerin beşiği ülkemizde ne yazık ki müzecilik yeteri kadar gelişmiş değil.

"Topraklarımızdan çıkan her taş bir kültür kıvılcımı saçabilir. Sorun onu değerlendirmekte, yaşayan bir insan davasının geniş yüzeyinde bir mozaik taşı gibi yerleştirmekte. Arkeoloji buluntuları yalnız bilginlerin açıp okudukları kitaplarda, dergilerde ilan edilmekle kalmasın, sonra da müzecilik politikasını hala benimseyemediğimiz için seyircisiz kalan buz gibi müzelerimizde ölü birer taş gibi saklanmasın. Anadolu' nun kazı yerleri ancak birkaç yabancı turistin türlü güçlükleri yenerek kırk yılda bir gezdikleri; otlarla bürünmüş, yılanlarla dolu ulaşılmaz birer kültür mezarı olarak bırakılmasın."
Azra ERHAT - 'Mavi Anadolu' isimli kitabından

Kimbilir belki zamanla tarihimizin, kültürümüzün ve müzelerimizin kıymetini daha iyi anlayacağız. Ama dilerim ki bu konuda çok geç kalmayız ve bundan sonra yurtdışında çeşitli müzelerde sergilenen, tamamı Anadolu' dan kaçırılıp götürülen eserlerimiz olmaz.

Yine de bu konuda umutsuz değilim, çünkü yavaş yavaş da olsa konuya ilgimiz artıyor. Bana umut veren çalışmalardan biri de NTV kanalında yayınlanan "Müze Ziyaretçisi" oldu. Her bölümünü büyük bir zevkle izlediğim ve Ahmet Yeşiltepe’nin sunduğu “Müze Ziyaretçisi” Anadolu toprakları üzerinde filizlenmiş onlarca değişik uygarlıkların kültür ve tarih mirasının izini sürmeye devam ediyor.

İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok: