30 Temmuz 2006

Hakkı Atamulu


"Cumhuriyet kuşağının, inançlı sanatçılarından biriydi."
Doğan HIZLAN


Heykeltraş Hakkı Atamulu, 1912 yılında Derinkuyu’da doğdu. Ortaöğrenimini Bursa’da tamamladı. 1934-1938 yılları arasında okuduğu Güzel Sanatlar Akademisi’nde, Mahir Tomruk ve Belling’in öğrencisi oldu.
Daha sonra Almanya’ya giderek Frankfurt ve Berlin’de bir süre Garbo ve Arnobrekker ile çalıştı. II.Dünya Savaşı çıkınca, 1939 yılında yurda döndü.

1946 yılında Malatya’da Nijad Sirel’le birlikte bir Atatürk, bir de İnönü heykeli yaptı. 1951’de de tasarımını Yavuz Görey’in çizdiği İstanbul Üniversitesi önündeki üçlü gurubun (Atatürk ve Gençlik Anıtı) yapımını gerçekleştirdi.
1960’da memleketine yani Nevşehir’in Derinkuyu İlçesi’ne döndü ve buraya yerleşti, belediye başkanı seçildi ve 1972 yılına kadar sürdürdüğü görevi boyunca Derinkuyu’yu bir “heykelli kent” durumuna getirmeye çalıştı. Kurduğu Kültür Sitesi’ni simgesel ve simgesel olmayan beş heykelle donattı. Türkiye' nin en yüksek Atatürk Anıtını yaptı.
Daha sonra belediye başkanlığını da bırakarak, kendini tümüyle heykel çalışmalarına verdi.
Anıt eserlerinde geleneksel anıt heykel düşüncesinden etkilenen Hakkı Atamulu' nun Atatürk - Bor ve İlk Adım - Samsun heykelleri bu etkiyi ile görebildiğimiz gibi, sert çizgili geometrik biçimlere yervermesinden dolayı soyut etkilere de açık bir tarzda çalıştığını da söyleyebiliriz.
1970' lerin sonralarında ise sanatçı figüratif anlayıştan ayrılmış ve tümüyle soyut çalışmalara yönelmiştir.
Eserlerini, kitaplarını, derlediği otantik eserleri Erciyes Üniversitesi' ne bağışlayan Hakkı Atamulu 18 Temmuz 2006 tarihine Derinkuyu' da hayatını kaybetmiştir.

Başlıca eserleri: Damat İbrahim paşa Heykeli (Nevşehir, 1946), Atlı Atatürk Anıtı (Nevşehir, 1961), Atatürk Anıtı (Erzurum, 1965).

Hiç yorum yok: